Naar de inhoud

De verschillen in woonlasten tussen kleine en grote gemeente in de regio

Bron: Eigen Huis

Bijna een vijfde van de gemeenten verhoogt dit jaar de onroerendezaakbelasting (ozb) met meer dan 10%. Daarmee lijken deze gemeenten te anticiperen op een korting van het Gemeentefonds in 2026. Gemiddeld betalen huiseigenaren 6,2% meer ozb dan vorig jaar.

Aan kop gaat de gemeente Renkum met een stijging van 41%. Dit blijkt uit landelijk onderzoek van Vereniging Eigen Huis naar de gemeentelijke woonlasten in alle 342 gemeenten.

Gemeenten die vanaf 2026 de inkomstenderving van een korting op het Gemeentefonds niet kunnen compenseren met bijvoorbeeld precario, toeristen- of parkeerbelasting, hebben vaak geen andere mogelijkheid dan het maximaal ophogen van de ozb.

Dan gaan vooral huiseigenaren de rekening betalen voor de taken in het sociaal domein en gemeentelijke voorzieningen. Bovendien komt de woningbouw financieel ernstig in de knel.

Gemmidelde woonlasten
















































































































Woon lasten 2025Woon lasten 2024Stijging tov 2024OZB 2025OZB 2024Afval heffing 2025Afval heffing 2024Riool heffing 2025Riool heffing 2024
Amsterdam956,06856,9310,40%301,86230,08469,00469,00185,20166,85
Edam-Volendam1.044,48885,0818%401,58296,53416,45396,60226,45191,95
Landsmeer1.385,711.353,152,40%608,62581,26512,02512,02265,07259,87
Oostzaan1.262,151.230,492,60%474,65476,29431,20406,60356,30347,60
Purmerend943,51905,844,20%326,99315,20383,04375,48233,48215,16
Waterland1.052,83916,4014,90%468,73417,50371,45310,55212,65188,35
Wormerland1.166,401.077,038,30%486,40412,16391,85389,27288,15275,60
Zaandam982,43956,062,80%304,33292,55355,48347,83322,62315,68

Lees hier het hele artikel op de site de vereniging Eigen Huis.

6 reacties

Nog 1000 van de 1000 tekens

Je e-mailadres wordt niet getoond en alleen gebruikt om je op de hoogte te houden van antwoorden.

  • Phyo Phyo verliest slijm. Het is nog niet duidelijk of dit over de slijmprop gaat of niet. De andere olifanten (Yu Yu Yin en May Tagu) zijn zeer nieuwsgierig, ruiken en tasten met hun slurf.

  • Niet vergeten.
    Kom uit je eigen schaduw en vang een gratis en warm, vrolijk en lief zonnestraaltje.
    Soms is het goed eens ergens heen te gaan waarvan je denkt: "nee dat is niets voor mij" maar waar naderhand van blijkt dat je er toch wat aan hebt. Zelfs negatieve energie is energie ! En de toekomst is van ons allemaal.

    Voor niets gaat de zon op
    Op 14 mei organiseert GroenLinks vanaf 20.00 uur in het Stolphoevekerkje een thema-avond over de zon, de wind en alle natuurelementen die ons mensdom verder kunnen helpen in een energiebewust bestaan.

    Er staat niets vast in het leven, maar als je de kranten, radio, TV en internet mag geloven, dan zijn er vandaag de dag maar twee zaken van werelds belang. Inderdaad, u raadt het goed: de Kredietcrisis en Duurzame Energie. Dus wij als groene en moderne partij bieden de geïnteresseerde energiebewuste burger het volgende aan:

    een Volendammer ondernemer die in een ingenieuze uitvinding zonnewarmte opslaat en gebruikt voor energie

    een Edammer knappe kop die beroepshalve te maken heeft met zonnepanelen, windmolens, rendement en kostenplaatjes.

    een partijgenoot uit den lande die een boek heeft geschreven over klimaatbeheersing en de noodzaak tot het overgaan op het gebruik van duurzame energie

    een groot en enthousiast koor o.l.v. Jan Hoogland dat de sterren en de zon van de hemel zingt

    de gastvrije ambiance van het Stolphoevekerkje onder aan het Zuideinde in Volendam

  • Ik laat altijd de airco draaien en lampen aanstaan als ik op vakantie ga.....WOEST.

  • http://www.toolkitvoorlichting.nl/html/topic_B956462F-3AE4-426F-BF70-16D5E8416491_2EF387D7-0711-45E1-83FA-1D567592B01D_9.htm

  • Ach, zolang Femke niet wereldwijd vervuilende concerten organiseert voor het milieu zoals klimaatprofeet Al Gore, zal het wel meevallen met haar.

  • Want? Als je voorvecht(st)er voor een beter milieu bent, dan moet je zelf echt alles op de fiets doen. Beetje kolder, niet?
    We leven nou eenmaal niet meer in de middeleeuwen en hoewel ze in een dure auto rijdt, zal dat ding gerust van het type "milieuvriendelijk" zijn.
    Bovendien zal ze in jullie ogen toch niets goed kunnen doen. Als ze met de trein zou reizen, dan zou dat ook niet "groen" genoeg zijn.